logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Бистро/Матно

whistleblowers-mk.jpg

 

Бистро/Матно
Барометар на корупција за месец јануари 2009 г. Испечати Е-пошта
bistromatno 12.09,2009 Владините кампањи во 2007 година од 7,7 милиони евра, износ, што беше тајна за јавноста речиси две години е најматен настан за јануари во анкетата „Бистро - Матно“ со десет гласа.

Најбистро со 15 гласа е откривањето и казнувањето на државните службеници, кои злоупотребувајќи ја положбата не плаќале патарина.

Ова е оценката на 17 главни уредници на печатени и електронски медиуми во Македонија, во анкетата „Бистро - Матно“ на Независната новинска агенција Макфакс и на невладината организација „Транспарентност - нулта корупција“.
 
Прочитај повеќе...
 
Барометар на корупција за 2008 година Испечати Е-пошта
bistromatno 18.01.2009 Насилството и неправилностите на јунските парламентарни избори е најматниот, а операцијата „Пепел“ против нелегалното производство на цигари е најбистриот настан во Македонија во 2008 година.

Ова е оценката на главните уредници на 18 национални електронски и печатени медиуми во Македонија, во годишната анкета за корупција и борбата против - „Бистро - Матно“ на Независната новинска агенција Макфакс и на невладината организација „Нулта корупција“ - Транспарентност.

Предвремените избори со епилог од еден загинат, десетици ранети и повредени во престрелки и тепачки, со 13 гласа на уредниците е избран за најматен настан во 2008.
 
 
Прочитај повеќе...
 
Барометар на корупција за месец декември 2008 г. Испечати Е-пошта
bistromatno 11.12.2008 Вмешаноста на Македонската православна црква во аферата околу хипотеките за струшкиот хотел „Изгрев“ втор месец по ред е најматен настан во анкетата „Бистро - Матно“, со 11 гласа.

Во анкетата што ја спроведуваат Независната новинска агенција Макфакс и невладината организација „Транспарентност - нулта корупција“ учествуваа 15 главни уредници на национални медиуми.

Според нив, најбистар настани во декември со седум гласа се сертификатите за добро корпоративно управување во 2008 година.
 
Прочитај повеќе...
 
Барометар на корупција за месец ноември 2008 г. Испечати Е-пошта

bistromatno 14.12.2008 Нејасните зделки околу струшкиот хотел „Изгрев“ во кои влезе Македонската православна црква (МПЦ), која никако не успева од излезе од аферата, со седум гласа е најматен настан во ноември анкетата „Бистро - Матно“.

Во анкетата на Независната новинска агенција Макфакс и на невладината организација „Транспарентност - нулта корупција“, во која учествуваа 17 главни уредници во печатени и електронски медиуми во Македонија, немаше предлози за бистри настани.

 

 

Прочитај повеќе...
 
Барометар на корупција за месец октомври 2008 Испечати Е-пошта

bistromatno 12.11.2008 Продолжувањето на праксата високи службеници и функционери од владините ресори да членуваат во управните и надзорните одбори на јавните институции е најматно во октомври, со седум гласа во анкетата „Бистро - Матно“.

Во анкетата „Бистро - Матно“ на Независната новинска агенција Макфакс и на невладината организација „Транспарентност - нулта корупција“, учествуваа 19 главни уредници во печатени и електронски медиуми во Македонија.

Во тек е постапка за утврдување дали е прекршен законот за спречување на корупција, со членството во одборите на шестмина службеници, што беше објавено во медиумите минатиот месец: Експертите предупредуваат на партизација.

 

Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 Следна > Крај >>

Резултати 19 - 27 од 65
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png

zaednicki_vrednosti.png

 

 

 

audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Македонија е најкорумпирана во ...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
canwordmark_colour.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани