logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Активности
whistleblowers.jpg
Активности
Судската правда за рударите е подлабока од јамите Испечати Е-пошта
wb_logo.jpg 09.04.2015 Седум рудари настрадале во рудникот „Саса“ во последните години, но нивните семејства никако не успеваат по судски пат да ја докажат одговорноста на рудникот, туку мораат да се задоволат само со паричната отштета. Тие се исплашени да преземат нешто повеќе оти управата на рудникот настојува да го замре и синдикатот, кој сѐ помалку ги застапува правата на работниците. Откако го разрешија синдикалниот лидер, другите рудари се под постојан притисок.

Деновите пред Велигден во центарот на Македонска Каменица рударите од „Саса“ построени во ред, примаат по половина јагне за големиот христијански празник. Тоа за момент ќе ја намали нивната сиромаштија и ќе ги направи среќни. Останатите жители на рударскиот град, пак, кои немаат вработени во „Саса“, гласно коментираат дека така сопствениците на рудникот ги прават работниците мирни, безгласни во битката за работничките права. Дури одат и до таму дека кротките рудари, како најбројна група во Македонска каменица, лесно ја манипулираат, особено владејачката партија која си ги користи како бројка на избори.
 
 
Прочитај повеќе...
 
Call for recruiting a Consultant – external reviewer to conduct a peer review of the NIS assesment Испечати Е-пошта

Transparency International Macedonia has opened the call for recruiting a Consultant – external reviewer to conduct a peer review of the “National Integrity System” (NIS) assessment

 

Application closing date: 29 April 2015

Location: Skopje, Macedonia

 

Expected duration of assignment: 14 working days over the period of May-June 2015

 

14.04.2015  Background
Transparency International Macedonia (TIM) is the national chapter of Transparency International, the global civil society organization leading the fight against corruption.
Transparency International raises awareness of the damaging effects of corruption and works with partners in government, business and civil society to develop and implement effective measures to tackle it.

Transparency International Macedonia has opened the call forrecruiting a Consultant – external reviewer to conduct a peer review of the “National Integrity System” (NIS) assessment in the framework of the project “National Integrity System” (NIS), a regional project to be implemented by Transparency International in seven countries of the Western Balkans and Turkey.

The NIS assessment will allow a nuanced analysis of the governance system in Macedonia, both in terms of the formal legislative framework of each sector (Legislature, Executive, Judiciary, Public Sector, Law Enforcement Agencies, Electoral Management Body, Ombudsman, Supreme Audit Institution, Anti -corruption Agencies, Political Parties, Media, Civil Society, and Business) and the actual institutional practice. NIS provides a detailed evaluation of the strengths and weaknesses of institutions in the form of a comprehensive country report that includes a set of quantitative indicators for each institution.
The reports’ results will be used as a benchmarking tool to measure progress over time, to compare performance across institutions, and to identify good as well as bad practices.

 

 

 

 

 

Прочитај повеќе...
 
Уште еден неславен мандат на Државната комисија за спречување на корупција Испечати Е-пошта
wb_logo.jpg Антикорупционерите ги премолчија сите афери на власта!

Во работата на Државната комисија за спречување на корупцијата, од 2002 година, па сѐ до сега, има огромни разлики. Тие што ги направија почетоците беа непрофесионални (хонорарни) антикорупционери, располагаа со мал буџет, но открија голем број афери, кои и ден денес се споменуваат. Последниот состав антикорупционери, пак, станаа професионалци (вработени), добија поголем буџет, но и помалку работа, поради недовербата од граѓаните. За афери, пак, ниту збор!
 
30.03.2015 Веќе неколку месеци, барем двапати неделно, опозицијата пука „бомби“, односно открива големи криминални и корупциски афери, но никако да се случи барем една од нив да ја погоди Државната комисија за спречување на корупцијата, или барем малку да ја затресе. Не, ги потресоа ниту многубројните афери, како „Актор“, „Скопје 2014“, „Финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ“, „Тајна фабрика за пасоши“... иако, нели, имаат обврска да се борат против корупцијата. Но, наместо борба, по сѐ изгледа нејзините членови удобно се засолниле во своите фотелји, штитејќи се од бомбите и не пуштаат глас.
Токму нивниот молк веќе одамна гласно го вклучи алармот за тоа дали воопшто ја вршат својата функција, за која впрочем, за македонски услови, и дебело се платени, околу 1.000 евра месечно! Нагаѓаме, бидејќи самите не сакаат да откријат колку е нивната месечна плата, но познато е дека се платени колку судиите во Врховниот суд или пратениците. Поранешните членови, пак, добиваа хонорар од 40.000 денари.
На антикорупционерите подзаборавија и граѓаните, кои во улога на таканаречени whistle-blowers, или пријавувачи, сѐ поретко ја посетуваат нивната адреса, а проблемите ги споделуваат со некои медиуми или со невладини организации.
 
 
Прочитај повеќе...
 
Платформа на граѓански организации за борба против корупцијата Испечати Е-пошта

 ПОВИК ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ДА ПОСТАПАТ ПО НАВОДНИТЕ ЗЛОУПОТРЕБИ, НЕЗАКОНИТО ПОСТАПУВАЊЕ, КОРУПЦИЈА И НАРУШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА КОИ СЕ НАВЕДУВААТ ВО ОБЈАВЕНИТЕ ТЕЛЕФОНСКИ КОМУНИКАЦИИ

 

 

platforma_logoa.jpg25.03.2015 Ние граѓанските организации од Платформата за борба против корупција внимателно гo следиме објавувањето на снимените телефонски комуникации.

Цениме дека објавените снимки треба да бидат предмет на истрага поради постоење на основи за сомневање за незаконско прислушување, а со цел утврдување кој ги снимал разговорите и ја нарушил приватноста на граѓаните.

Бараме содржината на снимките да биде посебно и внимателно испитана, затоа што разговорите укажуваат на можни незаконски активности. Без разлика кој е изворот на снимените разговори, содржината сугерира постоење на корупција, вклучително и масовна злоупотреба на службената положба, што се казниви дејствија за кои се гони по службена должност. Потсетуваме дека под корупција, меѓу другото се подразбира и состојба во која институциите се „приватизирани“ за интересите на политичките партии на власт и поединци и сакаме да укажеме дека тоа доведува до неурамнотежена и нелегитимна политичка моќ која се користи за остварување на поединечни интереси, наспроти општиот и интересот на граѓаните. Таквата состојба, дополнета со состојбата на контролирани медиуми, се нарекува заробена држава, во која е оневозможено владеењето на правото.

 

 

Прочитај повеќе...
 
Истражување за ставовите на вработените граѓани за неетичко однесување во фирмите и институциите Испечати Е-пошта

wb_logo.jpg

 

 

 

 

 

 

 

05.03.2015 Агенција Рејтинг, за потребите на организацијата Transparency International Macedonia, спроведе истражување на јавното мислење чија основна цел беше да се утврди ставовите на вработените граѓаните за неетичкото, неморалното и незаконско однесување во фирмите и институциите во Република Македонија. Истражувањето се спроведе преку методот телефонска анкета на репрезентативен примерок од 400 вработени граѓани од сите 10 општини во регионот на Скопје и по 2 најголеми општини во другите 7 региони во Република Македонија.

 

pdf istrazhuvanje_wb_2015 254.02 Kb


 

 

Прочитај повеќе...
 
Иницијатива за поведување на кривична постапка против Министерот за финансии Испечати Е-пошта

24.02.2015 Со оглед на големиот интерес од страна на медиумите и јавноста, Transparency International – Macedonia информира за следното:

На 12.10.2011 година врз основа на член 142 став 1 и 3 од Законот за кривичната постапка здружението Transparency International – Macedonia поднесе Иницијатива до Јавниот обвинител во Скопје за поведување постапка за утврдување на кривична одговорност за лицето Зоран Ставрески од Скопје, вработен во Владата на Република Македонија како Министер за финансии.

Иницијативата може да се види на следниот линк:
http://www.transparency.mk/images/stories/inicijativa_do_ojo_ti-macedonia12.10.2011.pdf

 

 

Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 61 - 70 од 223
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png
izbori.jpg
audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Дали во наредните 3 години корупцијата во РМ ќе се...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
norway.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани