logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Активности
whistleblowers.jpg
Активности
Експерти: Говорот на омраза создава насилство Испечати Е-пошта
30.05.2014 оворот на омраза може да ги подгори меѓуетничките тензии во Македонија, а од друга страна, институциите не реагираат доволно за спречување на ширењето на омразата, велат упатените. 
 
Консултантот за медиуми Мартин Хакерби вели дека и покрај тоа што надлежните и публиката се свесни за штетноста на феноменот, проблемот сепак постои.
 
 
 

GOVOR NA OMRAZA 30 05 by 24vesti
Прочитај повеќе...
 
Четири медиуми и експерти разменија знаење за специфични медиумски вештини Испечати Е-пошта
 ws18052014.jpg19.05.2014 Над 30 новинари и уредници заедно со експерти за медиуми и тренери, во периодот од 16 до 18 мај разменија искуство и знаење за специфични медиумски вештини и техники при изработката на новинарските содржини на медиумите.
Настаните се одвиива во форма на работилници во рамките на проектот Поддршка на независните медиуми во Република Македонија, што е спроведуван од Транспаренси Интернешнл Македонија и ЕРИС од Обединетото Кралство, а е поддржан од Европската Унија, преку инструментот за демократија и човекови права ЕИДХР.

Прочитај повеќе...
 
Финансирањето на изборните кампањи со низа прекршувања на законите Испечати Е-пошта

Вработените во органите на општините и во јавните претпријатија не го познаваат законот, не прават разлика меѓу партијата и државата, со што самите се изложени на закана од високи затворски казни

29.04.2014 Транспаресни Интернешнл - Македонија (ТИ-М) презеде серија на мониторинг активности за време на одржувањето на изборната кампања на претседателските и предвремените парламентарни избори во Република Македонија, при што во неколку случаи се констатирани низа нерегуларности. Дејствијата на прекршување на законот се манифестирани во вид на плаќање на трошоци наменети за финансирање на изборната кампања во готовина и од страна на неовластен орган, со што повеќекратно е прекршен член 71 став 9 од Изборниот законик, а остварени се и елементите на повеќе кривични дела од Кривичниот законик како што се „Злоупотреба на службена положба и овластување„ член 353 став 2, „Злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања член 165 -а од Кривичен законик и други). Елементи на ова кривично дело се со користење на недозволени средства за изборната кампања, со исплати спротивни на кампањата за финансирање на кампањата или на друг начин.

 

 pdf slucaj_-_jkp_komunalec_prilep 217.99 Kb

 

pdf slucaj_-_opshtina_studenichani 239.44 Kb

 

 

Прочитај повеќе...
 
Медиумското покривање не беше непристрасно - велат меѓународните и домашните набљудувачи Испечати Е-пошта
16.03.2014 Транспаренси Интернешнл Македонија (ТИ-М), независна и непрофитна организација која ги промовира вредностите на слободата и демократијата, изврши систематско набљудување на работата на дел од медиумите во Македонија во врска со нивното покривање на претседателските и предвремените парламентарни избори во земјата што се одвиваат овој месец. Набљудувањето беше спроведено како дел од проект кој е воден во соработка со невладината организација ЕРИС (Electoral Reform International Services)  од Обединетото Кралство и невладината организација од Словачка МЕМО 98, специјализирана за набљудување на медиуми, финансиран од Европската Унија, од Европски Инструмент за Демократија и Чоовекови Права.


„Главната цел на проектот е да им се помогне на нашите медиуми да можат да играат многу поконструктивна и поодговорна улога во развојот на демократијата“ - изјави Слаѓана Тасева, претседател на ТИ-М. „Нашата намера е да им понудиме на медиумите меѓународно искуство што би им помогнало да ги усвојат практиките на  непартиско и објективно известување, преку серија на специфични, целни обуки. Воедно се надеваме дека нашиот мониторинг ќе помогне да се иницира дебата за професионалните стандарди“, додаде Тасева.

 

pdf media_monitorinfg_tv__radio_channels 1.52 Mb

 

pdf media_monitoring_print_media 1.22 Mb

 
Прочитај повеќе...
 
Работилница на тема “Осмели се - пријави корупција” Испечати Е-пошта
rt24032014.jpg25.03.2014 ТИ – Македонија на 24 март 2014 во Дом на АРМ - Тетово одржа работилница на тема “Осмели се - пријави корупција”, како дел од активностите кои се спроведуваат во рамките на проектот “Центар за совети и правна помош во Скопје, Тетово и Штип” поддржан од страна на Амбасадата на Кралството Холандија во Република Македонија.
Проф. Д-р Слаѓана Тасева, Претседател на ТИ-М истакна дека особено е значајно да се охрабрат граѓаните да пријавуваа случаи на корупција. Но исто така го потенцираше и  фактот дека само со меѓусебна поддршка, заеднички, може да се постигнат напредок во борбата против корупцијата, а со самото тоа и да се овозможи владеењето на правото и развојот на демократијата.
На работилницата беа презентирани постигнатите резултати и активностите кои ги превзема ТИ-М на национално и на регионално ниво, со посебен осврт и презентација на конкретни случаи по кои канцеларијата во Тетово има постапувано.  
 
 
Прочитај повеќе...
 
Неправедно притворени: одблиску во македонските затвори Испечати Е-пошта
01.03.2014 Kолку луѓе биле фрлени во ќелија надвор од законите и колкави се оштетите кои Македонија ги плаќа. Виновен или невин, искуството во македонските затвори е еднакво на ужас!
 
 
 
Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 81 - 90 од 218
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png
izbori.jpg
audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Дали во наредните 3 години корупцијата во РМ ќе се...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
norway.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани