logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Бистро/Матно arrow Барометар на корупција за 2007 година

whistleblowers-mk.jpg

 

Барометар на корупција за 2007 година Испечати Е-пошта
udripari 13.01.2007 Продажбата на ОКТА, актуелизирана со пресудата на судот во Париз е најматниот, додека екстрадицијата на бизнисменот Методија Смиленски е најбистриот настан во Македонија во минатата 2007 година.

Ова е оценката на главните уредници на 18 национални електронски и печатени медиуми во Македонија, во годишната анкета за корупција и борбата против - „Бистро - Матно“ на Независната новинска агенција Макфакс и на невладината организација „Транспарентност - Нулта корупција“.
 
 
Случајот на скопската Рафинерија ОКТА, што во август мината година повторно се актуелизираше по пресудата на Арбитражниот суд во Париз, Република Македонија на Хеленик петролеум да му плати 53 милиони долар, со 10 гласови на главните уредници, е избран за најкоруптивен настан во 2007-ма.

Како проблематична и штетна за државата деновиве се третира и спогодбата за порамнување на долгот и затворање на случајот што Владата и рафинеријата „ОКТА“ ја постигнаа на последниот ден од мината година.

На второ место, во најматните настани лани, со 8 гласови, е обидот на Владата да потпише договор за продажба на Термоцентралата Неготино со конзорциумот „Хач“. Владата во овој случај индиректно призна дека ги немала сите потребни документи при донесување на одлуката за продажба на термоцентралата, што создаде сомневања за непочитување на процедурите предвидени во законите.

На третото место со седум гласови во матните настани е седум години без пресуда за прислушуваните новинари. По шест гласа добија, кампањата „Инвестирајте во Македонија“, односно нетранспарентноста за трошоци, како и предлог законот за енергетика.

Најбистар настан во борбата против корупцијата во мината година, според новинарите, е екстрадицијата на Методија Смиленски, со освоени девет гласови. Контроверзниот сопственик на пропаднатата „Експорт- импорт“, по речиси едногодишен притвор во Србија во јуни беше екстрадиран да му се суди во Македонија, по обвинувањата за финансиски малверзации и проневера во износ од околу 60 милиони евра.

На второ место на листата на бистри настани, само со еден глас помалку е брзата судска постапка во случајот „Бачило“. Процесот заврши само за еден месец, при што им се изречени пресуди на дваесетина лица вклучени во случајот.

Седум гласа доби спречувањето на продажбата на ТЕЦ Неготино. Владата одлучи да не го потпише договорот со конзорциумот Хач, кој победи на тендерот, бидејќи не ги исполни условите.

Во најбистрите настани, шест гласа доби Полициската акција против корумпирани полицајци и цариници на граничните премини во која осомничени четириесетина лица.

Анкетата „Бистро-Матно“ се спроведува секој месец веќе четири години, на крајот на годината се прави годишна анкета со понудени настани од месечните анкети.

Во оваа годишна анкета учествуваа: телевизиите МТВ, А1, Алсат –М, Канал 5, Сител и Телма, радиото Канал 77, весниците Дневник, Вест, Утрински весник, Време, Вечер, Лајме и Бизнис, неделниците Фокус, Капитал и Глобус и електронското издание на Лоби.
 
< Претходно   Следно >
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png

zaednicki_vrednosti.png

 

 

 

audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Македонија е најкорумпирана во ...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
canwordmark_colour.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани