logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Бистро/Матно arrow Барометар на корупција за месец Март 2008 г.

whistleblowers-mk.jpg

 

Барометар на корупција за месец Март 2008 г. Испечати Е-пошта

bistromatno 11.04.2008 Тврдењата на група затвореници дека корупцијата раководи во затворот Идризово е најматен, а намалувањето на корупцијата во катастарот е најбистар настан во март. Ова е оценка на 17 главни уредници во највлијателни печатени и електронски медиуми во Македонија, во анкетата „Бистро - Матно“ на Независната новинска агенција Макфакс и на невладината организација „Транспарентност - нулта корупција“. Најматен настан во март, според девет главни уредници е состојбата во казнено-поправната институција „Идризово“, каде што, според тврдењето на затворениците, со пари се може да се купи.

 

Цената се одредувала во зависност од услугата, но и од имотната состојба на семејството на затвореникот. Викенд на слобода може да се купи за цена од 1.500 до 2.000 евра, а внесување на мобилен телефон од 50-100 евра.

Се чини дека за овие состојби знаат сите досегашни раководства, но не преземаа сериозни мерки за нејзино сузбивање.

На второ место на листата најматни настани во март, со осум гласови, е нетранспарентното трошење на буџетски пари во Министерството за внатрешни работи. Се уште нема одговор за што се потрошило десетина милиони евра издвоени од ребалансот на буџетот.

Министерството тврди дека со прераспределените пари веднаш купило опрема за Управата за безбедност и контраразузнавање, но дека видот, количеството и цената се тајна.

Најбистар настан во месец март со девет гласови е намалувањето на корупцијата во катастарот. Според анкетата на агенцијата „БРИМА Галуп“, поголем дел испитаниците сметаат дека Реформите во Катастарот се движат во вистинска насока.

Истражувањето покажа и дека е намалена подготвеноста за подмитување од 24 отсто во 2006, на 17 проценти годинава.

Кампања за намалување на корупцијата во здравството со седум гласови се најде на второто место од листата најбистрите настани. “Корупцијата во здравството - рак рана на општеството” е мотото на кампањата на движењето за промоција на правата на лицата со хендикеп - Полио Плус. Цел на кампањата е да се подигне свеста на јавноста корупцијата во здравството, како една од професиите која често се посочува како подложна на корупција која најмногу ги засега граѓаните.

Анкетата „Бистро - Матно“, во која учествуваат главни уредници на национални медиуми, како дел од борбата против корупцијата се спроведува од декември 2004. година. Во анкетата за март учествуваа телевизиите, МТВ, Сител ,Телма, Канал 5, Алсат и А1, радио Канал 77, дневните весници Бизнис, Вечер, Вест, Време, Дневник, Лајм, Утрински весник, неделниците Глобус, Капитал и Фокус.

 

 

 
< Претходно   Следно >
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png

zaednicki_vrednosti.png

 

 

 

audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Македонија е најкорумпирана во ...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
canwordmark_colour.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани