logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Бистро/Матно arrow Барометар на корупција за месец јануари 2010 г.

whistleblowers-mk.jpg

 

Барометар на корупција за месец јануари 2010 г. Испечати Е-пошта

bistromatno.jpg 14.02.2010 Корумпираноста на македонското судство е најматен настан за јануари, по што следи трошењето на европски пари од страна на првиот човек на Агенцијата за европски образовни програми.

Вака одлучија 17 уредници на електронските и печатените медиуми, кои учествуваа во анкетата Бистро – Матно на Новинската агенција Макфакс и на невладина организација „Транспарентност нулта корупција".

 

Комисијата за правни прашања и човекови права при Парламентарното собрание на Советот на Европа изрази загриженост поради мислењето на граѓаните во Македонија дека судството е корумпирано, што резултираше со девет „матни“ гласа.

Осум гласа доби директорот на Агенцијата за европски образовни програми, кој трошел пари од европските фондови на невладини организации на негови роднини и пријатели, спротивно на законите.

Интерпелацијата за разрешување на Мирјана Димовска од местото претседател на Државната комисијата за спречување корупција е „најбистар“ настан во јануари, со освоени 13 гласа.

Четири „бистри“ гласа доби и стартот на електронското водење на судските предмети во државата, со што на граѓаните им се овозможува целосен увид до каде стигнал некој судски процес.

Месечната анкетата „Бистро-Матно" агенцијата Макфакс и „Транспарентност нулта корупција" ја организираат од 2004 година.
Во анкетата за јануари учествуваа главните уредници на телевизиите: А1, Алсат, Канал 5, Наша ТВ, Телма, радио Канал 77, дневните весници Бизнис, Вест, Време, Дневник, Лајм, Нова Македонија и Утрински весник, неделниците Глобус, Фокус, Форум и Капитал.
 
 
 
 
< Претходно   Следно >
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png

zaednicki_vrednosti.png

 

 

 

audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Македонија е најкорумпирана во ...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
canwordmark_colour.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани