logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Бистро/Матно arrow Барометар на корупција за месец февруари 2010 г.

whistleblowers-mk.jpg

 

Барометар на корупција за месец февруари 2010 г. Испечати Е-пошта

bistro-matno.jpg 22.03.2010 Пациенти од другите градови во државава за банални интервенции, како затнат мочен меур, проголтани три апчиња лексилиум или пак, операција на слепо црево, секојдневно се упатуваат на скопските клиники.

Со преупатувањето на болниот се губи драгоцено време за лекување, како што беше случајот со пациентот Душко Мамучевски од Берово, кој почина откако го шетаа од клиника на клиника, што е најматниот настан за февруари.

 

Агонијата и лошата состојба на клиниките во внатрешноста на земјата доби 11 “матни“ гласа во анкетата “Бистро- Матно“ на независната новинска агенција Макфакс и невладината организација “Транспарентност - нулта корупција“, во која што учествуваа 17 главни уредници на печатени и електронски медиуми.

Оваа состојба во здравството е резултат на повеќегодишни политички пазарења и поткусурувања, засновани на задоволување на интересите на поединци и политички партии. 
Некомпетентен менаџерски кадар, лоши тендерски постапки, лоша политика за набавка на лекови и медицинска опрема.

Пет “матни“ гласа доби неодговорниот однос на државата и локалната самоуправа за зголемувањето на водостојот на Охридското езеро.

Регионот со недели е под закана од поплави, направени се огромни штети на приватни и инфраструктурни објекти, со што излезе на виделина дека партиските интереси се ставени над интересите на граѓаните и Охрид, кој што не припаѓа само на политичарите туку претставува јавно добро заштитено од УНЕСКО.

Купопродажниот договор со кој Телеком Словенија го купи телефонскиот оператор “Космофон“, сега преименуван во „One„, доби еден “матен“ глас.

Во анкетата за февруари не беше направен избор на бистри настани.

Во “Бистро- Матно“ учествуваат телевизиите А1, Канал 5, Телма, Наша ТВ, Алсат, радио Канал 77, дневните весници Бизнис, Вест, Утрински весник, Дневник, Време, Лајм, Нова Македонија и неделниците Глобус, Капитал, Фокус и Форум.

Анкетата “Бистро- Матно“, како дел од борбата против корупцијата се спроведува повеќе од пет години.

 

 

 

 
< Претходно   Следно >
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png

zaednicki_vrednosti.png

 

 

 

audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Македонија е најкорумпирана во ...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
canwordmark_colour.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани