logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Вести arrow Судијата Саливан треба да реши што понатаму во случајот Телеком
whistleblowers.jpg
Судијата Саливан треба да реши што понатаму во случајот Телеком Испечати Е-пошта

 

magyar_telekom.jpg

19.01.2013 Телеком во Македонија и во Црна Гора, биле разгледувани аргументите на двете страни за надлежноста на судот во Њујорк.

 Во новото рочиште во судскиот процес за коруптивните активности на Маѓар Телеком и на Дојче Американската Комисија за хартии од вредност, која го покрена процесот против тројцата поранешни директори во Маѓар Телеком, Елек Штрауб, Андраш Балог и Тамас Морваи, докажува дека Јужниот окружен суд во Њујорк има надлежност во процесот, поради тоа што Т-Мобајл е компанија која дејствува и на американскиот пазар, а дел од комуникацијата која ја воделе обвинетите менаџери поминала низ САД.

Тројцата обвинети, кои се застапувани од големите адвокатски компании од Вашингтон “Скаден Арсп Слејт, Меагер и Флом” и “Хоган Ловелс”, се бранат дека судот не е надлежен поради тоа што делата биле извршени во странство. Двете страни, на рочиштето што се одржало на 17 јануари, ги доставиле своите аргументи до судијата Ричард Саливан. 

Засега не се закажани нови рочишта во случајот, и се чека од судијата да ја донесе својата одлука, дали ќе продолжи процесот. Директорите се обвинети дека ги потплатувале властите на Македонија и на Црна Гора. Во Македонија корумпирањето започнало во 2005 година, а парите биле исплатени во договор со високи владини претставници, со цел да се спречи влез на нови мобилни оператори на македонскиот пазар, и да се задржи монополот на Маѓар Телеком и Дојче Телеком, преку Македонски Телекомуникации. Во Црна Гора парите биле исплатени за да се приватизира Црногорскиот телеком. Ова е втор процес што се води во САД за истиот случај. Маѓар Телеком и Дојче Телеком веќе им платија казна од 95 милиони долари на американските власти, поради овој случај.
 
Извор:  Утрински весник 
 
< Претходно   Следно >
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png
izbori.jpg
audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Дали во наредните 3 години корупцијата во РМ ќе се...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
norway.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани