logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Вести arrow ТИ: 2/3 од владите немаат адекватна заштита од корупцијата
whistleblowers.jpg
ТИ: 2/3 од владите немаат адекватна заштита од корупцијата Испечати Е-пошта
 
tiuk.png
29.01.2013 Повеќе од две третини од земјите, вклучувајќи ги и најголемите трговци со оружје, немаат адекватна заштита против корупцијата во сферата на одбраната, покажува истражувањето на британската канцеларија на „Транспаренси итнернешнл“. 

Германија и Австралија се единствени земји од 82-те, вклучени во истражувањето, за кои е оценето дека имаат силни антикорупциски механизми, покажува индексот на организацијата, со кој се мери како владите се борат против корупцијата во секторот на одбраната. 

Според истражувањето, објавено на сајтот на организацијата, Франција, Италија, Аргентина, Бразил, Јапонија и Бугарија се меѓу земјите со умерен корупциски ризик. 

Педесет и седум земји или речиси 70 проценти имаат слаба антикорупциска контрола, покажува истражувањето, кое ги оценува владите, според степенот на парламентарна контрола на одбранбената политика и стандардите, кои се очекуваа од компаниите во тој сектор. 

Осумдесет и двете земји, кои се вклучени во истражувањето, покриваат 94 проценти од глобалните воени трошоци за 2011 година, кои изнесуваат околу 1,6 билиони долари, а корупцијата во одбраната глобално се проценува на најмалку 20 милијади долари годишно. 

- Корупцијата е опасна, бидејќи војниците може да располагаат со техника, која не работи, а тоа е расипништво, изјави директорот на британската канцеларија на ТИ, Марк Пајман. 

Земјите со слаба антикорупциска контрола претставуваат две третини од најголемите увозници на оружје и поливина од најголемите извозници, се наведува во исражувањето. 

Водечките извозници Кина, Русија и Израел се сметаат за земји со висок степен на ризик од корупција во нивните одбранбени сектори. Истото се однесува и на водечките увезувачи на оружје, како Индија, Обединетите Арапски Емирати, Сингапур, Турција и Тајланд. 

Во девет земји, меѓу кои се Либија, Сирија, Јемен, Египет и ДР Конго, нивото на ризикот е „критично висок“, а со „многу висок“ ризик се оценуваат државите како Авфанистан, Саудиска Арабија и Катар. 

Според Пајмен шокантно е тоа што во половина од земјите, вклуќени во истражувањето, буџетот за одбраната или не е јавен или не содржи пресек за трошоците. Само 12 отсто од земјите во истражувањето имаат „високоефективна“ парламентарна контрола на одбранбената политика.
 
Извор Алфа ТВ 
 
< Претходно   Следно >
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png
izbori.jpg
audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Дали во наредните 3 години корупцијата во РМ ќе се...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
norway.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани