logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести arrow Вести arrow Истражување - Антикорупциска не си ја врши работата
whistleblowers.jpg
Истражување - Антикорупциска не си ја врши работата Испечати Е-пошта
 
idscs_konf_1.jpg
29.01.2013 Власта ја запоставува борбата против корупцијата и нема политичка воља за силни антикорупциски институции кои ќе ги контролираат народните пари - е заклучокот од истражувањето на Институтот за демократија. Актуелната комисија во 2011 не сработила ништо, а лани се занимавала со гонење на корупција од средно ниво- утврдила анализата на институтот.

 

„И недостига независност, не е непристрасна и не си ја врши својата работа. Нејзината поставеност ја прави зависна од власта“-, вели истражувачот на проектот Илина Мангова . 

Последниот состав на комисијата е професионален, го изгласа парламентарното мнозинство, а член зема околу 1000 евра месечна плата од буџетот. Неотчетноста на антикорупциска пред јавноста за власта е комплексно прашање, за опозицијата задача од партискиот центар на ВМРО ДПМНЕ. 

„Ова е комплексно прашање и не сум компетентен да одговорам.Совеста ми е чиста, својот глас го давам за луѓето во кои имам доверба“, изјави пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Јордан Пачков 
„Во Македонија врие од корупција, а комисијата спие и воопшто нема намера бидејќи има една задача да биде продолжена рака на власта“, вели пратеничката од СДСМ Цветанка Иванова 

Поранешните антикорупционери реагираат дека актуелните немаат ниту личен ниту професионален итегритет. 

„Некој треба сериозно да им укаже на тие луѓе дека не си ја работат работата и оти неизвршување на службата е кривично дело.Треба да се свестат дека државата е на работ“, коментира Слаѓана Тасева. 

 

 

 Извор Алфа ТВ

 
< Претходно   Следно >
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png
izbori.jpg
audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Дали во наредните 3 години корупцијата во РМ ќе се...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
norway.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани