logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

TI - Macedonia

Aktual

* Zyra për këshilla juridike të “Transperencë – zero korrupsion “ shpall se do të jetë e hapur për qytetarët.

** Me të gjithë qytetarët e interesuar të cilët dëshirojnë të lajmërojnë për raste lidhur me korrupsionin, do të bisedojnë këshilltarë juridikë

***  Të gjitha takimet duhet të caktohen paraprakisht. Zyra nuk të proçedojë me lajmërime anonime.

Login Form


Keni humbur fjalëkalimin?

Lajme

  rss.2.0.gif
 
plakat-bunar-bez-dno-alb-we.jpg
   
Lajme
whistleblowers-al.jpg
Lajme
Freedom House: 'Maqedonia e fundit në rajon Printoni E-mail
freedomhouse.jpg
Sipas Freedom House, Maqedonia thuhet se ka shënuar ulje të madhe. Në tabelën e radhitjes së vendeve të anketuara, Serbia së bashku me Malin e Zi hyjnë në vendin e 75-të, Kroacia në të 83-tin, Bosnjë-Hercegovina në të 95-in, Kosova në vendin e 97, Shqipëria në vendin e 107 si dhe Maqedonia e fundit në atë të 115-in.

Raporti i ri për Lirinë e Medias i ‘Freedom House’ e rendit Maqedoninë në vendin e fundit në rajonin e Evropës Juglindore, për lirinë e mediave. Maqedonia vlerësohet si e fundit, me rënie të thellë për sa i përket lirisë së medias. 

Lexoni përmbajtjen...
 
Donacionet e partive, ESHR në shërbim të BDI? Printoni E-mail
coins.jpg
29.01.2013 Problemi me jo-transparencën e donacioneve të dedikuara Bashkimit Demokratik për Integrim qëndron në mos-publikimin e dokumentacionit të plotë në ueb-sajtin e Entit shtetëror për revizion (ESHR). Kështu thonë nga BDI pasi që në këtë ueb-sajt u gjend një dokument në të cilin ndërmarrjet publike, institucionet shtetërore dhe komunat rezultojnë të jenë financues të BDI-së për vitin 2011. Pas reagimit të Portalb, dokumenti u plotësua me të dhënat përkatëse.
Lexoni përmbajtjen...
 
Qeveria mbyll gojën për harxhimin e parave publike Printoni E-mail
 
cia_transparenca_e_buxhetit_ne_maqedonia.png
23.01.2013 Maqedonia dita ditës po bëhet më jo-transparente dhe jep të dhëna minimale sa i përket informimit të opinionit për atë se si dhe ku i harxhon paratë e buxhetit shtetëror. 
Për vitin 2012, Qeveria publikisht nuk ka dalë me informatë në lidhje me atë se çfarë do të përmbajë buxheti i ardhshëm si dhe nuk ka bërë publike parametrat e përgjithshme të propozim buxhetit të cilin ia ka prezantuar Kuvendit. Kështu tregojnë rezultatet e hulumtimit më të ri të Iniciativës për buxhet të hapur (Open Budget Initiative) për vitin 2012.

Lexoni përmbajtjen...
 
Gjykatësi Salivan duhet të vendosë çfarë më tej me rastin Telekom Printoni E-mail

 

magyar_telekom.jpg

 

Uashington, 19 janar 2013 (MIA) - Në seancën e re në procesin gjyqësor për aktivitet korruptuese në Magjar Telekom dhe Dojçe Telekom në Maqedoni dhe në Mal të Zi, janë shqyrtuar argumentet e të dyja palëve për kompetencën e gjykatës së Nju-Jorkut.

Komisioni amerikan për letra me vlerë, e cila e ngriti procesin kundër tre ish drejtorëve  të Magjar Telekom, Elek Shtraub, Andrash Balog dhe Tamas Moravi, dëshmon se  Gjykata Jugore e Qarkut në Nju-Jork ka kompencë në procesin, për shkak se T-Moblile është kompani  e cila vepron edhe në tregun amerikan, ndërsa një pjesë e komunikimit të cilën e kanë zhvilluar menaxherët e akuzuar  ka kaluar përmes SHBA-së.

 

Lexoni përmbajtjen...
 
<< Fillim < E mërparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 41 - 48 nga 88
MK mk
  en EN
facebook_32.png twitter_32.png blogger_32.png youtube_32.png
zgjedhjet2016.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter


Advertisement
Advertisement
Advertisement
 

Donatorët :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
norway.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Transparency International - Macedonia. Të gjitha të drejtat e rezervuara.